بازدهي ١٦ ماهه صندوق يكم ايرانيان به ٣٦ درصد رسيد

خبرگزاري فارس: مدير صندوق يكم ايرانيان با اعلام تغيير تركيب سرمايه‌گذاران حقوقي و حقيقي، از بازدهي ٣٦ درصدي اين صندوق طي ١٦ماه فعاليت خبر داد.
مهدي عليخاني در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، در رابطه با آخرين وضعيت صندوق يكم ايرانيان كه با سرمايه ٥٠ ميليارد توماني از ١٤ بهمن ٨٧ با تضمين سود ١٩درصدي تأسيس شده اظهار داشت:خالص ارزش دارايي‌هاي هر واحد اين صندوق (NAV) هم‌اكنون به بيش از ١٣٦ هزار تومان رسيده است. 
وي ادامه داد: بعبارتي ديگر آن دسته از سرمايه‌گذاراني كه از روز اول واحدهاي اين صندوق را خريداري كرده‌اند تاكنون بالغ بر ٣٦ درصد سود در عرض ١٦ ماه به دست آورده‌اند. در حالي كه هيچ سپرده‌گذاري در بازار پول نتوانسته به بازدهي ١٩ درصدي برسد. 
وي با بيان اينكه خالص ارزش دارايي‌هاي كل صندوق نيز به بيش از ٦٧ ميليارد تومان بالغ شده ادامه داد: يكي از وقايع با اهميت فعاليت اين صندوق تغيير تركيب سرمايه‌گذاران حقوقي و حقيقي بود. به طوري كه به جاي مشاركت ٧٠ درصدي افراد حقوقي در سال گذشته ، هم‌اكنون اين گروه مالك ٤٦ درصد و سرمايه‌گذاران حقيقي ٥٦ درصد از واحدهاي صندوق يكم ايرانيان را در اختيار دارند. 
به گفته عليخاني افزايش حضور افراد حقيقي يكي از اهداف اصلي صندوق بوده تا از اين طريق ضمن اشاعه فرهنگ سهامداري، زمينه افزايش اطمينان و جذابيت بازار سرمايه براي آحاد مردم فراهم شود. 
مسئول مستقيم سبد بورسي صندوق يكم ايرانيان ديگر نكته با اهميت اين صندق را سيال بودن سرمايه‌ها دانست و گفت: با توجه به تضمين سود اعلامي ، تمهيداتي انديشيده شده كه در كوتاه‌ترين زمان امكان جابجايي سرمايه‌ صندوق از بازار سرمايه به بازار پول و يا برعكس وجود داشته باشد. 
عليخاني افزود: طبق تصميمات اتخاذ شده هم‌اكنون افزون بر ٢٠ درصد از منابع صندوق در بازار سهام و شركت‌هاي ارزشمند سرمايه‌گذاري شده اما هر زماني كه ريسك عمومي بازار افزايش يابد بلافاصله اين حجم از نقدينگي را از بورس به سمت بازار پول هدايت مي‌كنيم. 
وي تعداد واحدهاي سرمايه‌گذاري شده را افزون بر ٤٩٤ هزار واحد اعلام كرد و در خاتمه گفت: با توجه به عملكرد قابل قبول صندوق يكم ايرانيان، همچنان پيگير اخذ مجوز افزايش سرمايه‌ صندوق از٥٠ به ١٠٠ ميليارد تومان از سوي سازمان بورس هستيم.